Bankové produkty

Osobný účet
Klasický osobný účet na operatívne nakladanie s peniazmi. Príjmy, výdaje, inkasá, príkazy, bankomat, internet banking, a pod. Veď to už poznáme.

Sporivý účet
Účet na uloženie peňazí pre prípad horších časov. Peniaze sú kedykoľvek k dispozícii a zároveň lepšie zhodnotené ako na klasickom osobnom účte.

Termínovaný vklad
Pre dlhodobejšiu finančnú rezervu napr. 6 mesiacov, 1 rok, 2 roky a samozrejme s ešte lepším zhodnotením. Nevýhodou je dlhšia viazanosť, ktorú keď porušíme hrozia nám sankcie – pokuty.

Stavebné sporenie
Dlhodobé sporenie s podporou štátu. Určené a vhodné hlavne, na stavebné účely, ako príprava do budúcna. Všetci predsa niekde bývame. Úpravy a opravy nášho domova tu s nami budú stále.

Hypotekárny úver
Ak potrebujeme riešiť financovanie kúpy nehnuteľnosti. Výhodná úroková sadzba. Ak spĺňame podmienky, tak máme nárok na štátny príspevok. V tomto prípade je úroková sadzba na prvých päť rokov mimoriadne výhodná.

Americká hypotékaBez účelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou
Ak už nehnuteľnosť vlastníme, tak si môžeme s výhodným úrokom požičať peniaze na rekonštrukciu svojho domova. Rovnako je možné kúpiť auto alebo finančne pomôcť svojim deťom. Peniaze môžete použiť na čokoľvek s výnimkou podnikania.

Spotrebný úver
Ak nemáme nehnuteľnosť alebo ak máme no nechceme ju zaťažiť záložným právom pre banku. Peniaze môžeme použiť na čokoľvek. Kratšia lehota splácania znamená menšie preplatenie úveru no zároveň aj vyššiu mesačnú splátku. Vhodný na požičanie si menšej sumy.

Kreditná karta
Úver, ktorý nosíme so sebou. Banka nám pomocou karty poskytne možnosť disponovať s určitou sumou peňazí. Ak tie peniaze použijeme, tak sme povinní ich mesačne alebo jednorazovo vrátiť aj s úrokom, niekedy aj bez úroku. Ak ju nepoužijeme, tak nie je čo splácať ale väčšinou musíme zaplatiť za kartu poplatok.

Stavebný úver
Po splnení podmienok počas sporenia v Stavebnej sporiteľni môžeme požiadať o stavebný úver. Najhlavnejšou podmienkou je dosiahnutie určitej výšky hodnotiaceho čísla. Potom vzniká nárok na stavebný úver. Väčšinou nie je nutné dokladovať príjem a ručiť sa nehnuteľnosťou. Škoda, že splnenie podmienok trvá min. 2 roky ale vo viacerých prípadoch je to dlhšie ako 5 rokov.

Medzi úver
Tiež zo Stavebnej sporiteľne. Má ho asi 80% klientov Stavebných sporiteľní. Počas celej doby sa spláca len úrok a nie požičané peniaze. Škoda, pretože mnohí sa medziúveru mohli vyhnúť a viac ušetriť. Len o tom nevedeli. Je to jeden z najnevýhodnejších možných úverov!!!